msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

what is the geometric mean between 6 and 20?
In a standard dictionary, where can you find the key to pronunciation marks? A. In an appendix B. In the front of the dictionary C. At the bottom of each page D
who was the founder of Pennsylvania?
Angela has 24 golf balls and 18 golf clubs. She wants to sell packages of balls and paddles bundled together. What is the greatest number of packages she can se
how many cups of water should be mixed with 1/4 cup of vinegar to make the cleaning solution?
A generator stores electric current. Explain why you agree or disagree with this statement
A flatbed truck is loaded 7,000 pounds of bricks. How many tons of bricks are on the truck?
What are some methods used by Mussolini to rise to power?
a woman lifts a 300 newton child a distance of 1.5 meters in 0.75 seconds. What is her power output in lifting the child?
What is the surface area of the prism? A. 144 in2 B. 420 in2 C. 288 in2 D. 140 in2 I really don't know where to post a link to the prism pic