averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

I NEED THE ANSWER PLS :)
What is a landform consists of an area of land enclosed by higher land such as hills and mountains? Mountains Plateau Basins Oasis I need help fast y’all
Explain Macbeth’s interaction with the two murderers. act 3. Answer quick my test will be over in 5 mins.
What did the emancipation proclamation accomplish?
How were the members of the bourbon triumvirate similar
definiion of exponential growth? pls I hate World Geography o(TヘTo)
Math someone help me
To control how and when the slides should appear during the slide show, we use the__________________ feature​
Write 125 as a repeated multiplication 5s. Then write it as a power.
Did Houston or Lamar wanted to decrease the size of the army and use the Texas Rangers to patrol the frontier.