jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

Besides making laws, what are some other jobs of the House of Representatives and senate?
Harriet Beecher Stowe's novel Uncle Tom's Cabin Answer was hailed as a marvelous work in the South. communicated the ills the industrial North posed on workers.
Which sentence uses punctuation correctly? A. The city, that I know best, is Philadelphia. B. The city that I know best is Philadelphia. C. The city, that I kno
Which sentence is a run-on sentence? A. Most humans eat around 3 to 5 pounds of food every day. B. A blue whale eats up to 6,000 pounds of food per day, which i
what is the square root of 112
what is 6.9 as a fraction or a mixed number
____ energy gets converted to ____ energy through photosynthesis. A.Radiant; chemical B.Chemical; radiant C.Radiant; mechanical D.Ch
I really need help with these and my dad said the way i originally did it was wrong.
A particular frozen yogurt has 75 cal into ounces how many calories are in 8 ounces of the yogurt
the Crimean war was the result of a struggle between ... and the ... ?