huggdigedhkbnenm
huggdigedhkbnenm huggdigedhkbnenm
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Respuesta :

giannaporter giannaporter
  • 02-02-2021

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

Answer Link
fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of the first 703 terms of the sequence -5, -1, 3, 7, ...?
when performing static stretching what should you feel?
Help!! I literally don’t know the answer
Pls help me with this
If the terminal side of an angle In standard position passes through the point (20, -21), then which of the following functions will be positive? A. Cosecant B
where does these choices go? 1. Can be transformed into the other form 2. A ball is thrown up into the air and rises until it begins to fall. 3. Ball on the
What is the molecular formulas for penicillin, adenosine triphosphate, cholesterol, testosterone, and phenylalanine.
The animals found in australia who carry their young in pouches are collectively known as _______________.
In past decades, the Grizzly Bears in Yellowstone National Park were hunted nearly to extinction. Some people just wanted a trophy to brag about, while others w
Sun - Mercury - Venus - Earth - Mars. Omitting Pluto, what is the last planet in the sequence of planets in our solar system? A) Jupiter B) Neptune C) Saturn D)