moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

what valuable resources are located in the taiga?
Which of the following types of information are needed to construct a karyotype? I. Size of the chromosomes II. Gene mutations of the chromosomes
The ruling that Nixon had to release his tape recordings showed that the president (A) is not above the law (B) had obstructed justice (C) was guilty of burglar
what does a habitat and a niche have in common
What is Angelman's syndrome and how does it effect the body?
What happens when ATP binds to myosin heads during muscle contraction? A. Calcium ions are released from the sarcoplasmic reticulum. B. Calcium ions are taken u
what is the best way to study for a world geography voab quiz?
what is the best way to study for a world geography voab quiz?
Choose the sentence with no errors in punctuation or capitalization. (Points : 1) "Why are they singing "Old MacDonald's Farm" again?" she asked
A pitcher is full of lemonade. Which unit of liquid volume best describes the amount of lemonade in the pitcher? Explain.