ashleymendez0134 ashleymendez0134
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

6 pounds of chicken cost $14.94 at the grocery store. At this rate, what is the cost of 8 pounds of chicken?

Respuesta :

urvashi72 urvashi72
  • 04-02-2021
Answer is $19.92

Explanation

8 x 14.94 / 6 = 19.92
Answer Link

Otras preguntas

A. Rice costs $1.33 per kilogram. How much will 1.3 kg of rice cost? B. Milk costs $.71 per liter. How many liters can you buy with $3.00 C. How are part (a) a
I need help writing a 5 paragraph persuasive essay. The topic is: Agree/Disagree, stories with Suprise endings using situational irony is the best. I agree, but
How many seismic stations are needed to determine the location of an earthquake's epicenter?
find the proportionality of y=7.25x
How many seismic stations are needed to determine the location of an earthquake's epicenter?
Simplify the expression. [90 – (12 + 13)](15 ÷ 3)
What is an adjective phrase?
walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much
WRITE EACH RATE AS UNIT RATE. 162 WATER BOTTLE IN 9 CASES=
walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much