mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

how is science used by a firefighter
Which statement about a novel's setting is correct? A. It rarely changes throughout the stories. B. It doesn't matter as much as in short stories. C. It tend
who ever answers first will be marked the brainyest!! is 178 farther from 0 than -68?
What is a helping verb
In "The Tall Woman and Her Short Husband," which of the following best describes the nature of the relationship between Mrs. Tall and the tailor's wife? adversa
The general who directed the project responsible for the "Fat Man” graduated from what alma mater in 1918?
German and Italian aggression against other nations began before the start of World War II in September 1939. a. true b. false true?
The Crimean War ended in the defeat of who?
n F. Scott Fitzgerald's “Winter Dreams,” which type of character is Judy Jones?
what does new york have to do with ancient china?