arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of the expression below.
Help pls I’m really stupid
During the 1860s, the pony express delivered mail between San Francisco, California and Denver, Colorado. The riders where able to cover about 245 miles per day
When you look at the Byzantine Empire Map – what countries were considered Eastern Europe?
Explain what happened when protesters in Syria stood up against the president. (Site 1)
Geometry hw, im suffering please help me. If you could also explain that'd be great. :)
What does the organization of the Estates-General tell us about French Society?
Write a hyperbole (an exaggeration) that describes the snow.
You are going to make three shelves for your father and have one piece of lumber 20 feet long. Your plan is to make the top shelf half a foot shorter than the m
Read this excerpt from "Myths About the Founding Fathers." The myth may have to do with a letter he wrote to his daughter ​about the choice of the eagle "as the