pugaragon
pugaragon pugaragon
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nika bought a set of 12 rubber ducks for $72.



What is the cost of 1 rubber duck?

Respuesta :

JP110
JP110 JP110
  • 04-02-2021
Each one will cost $6.00 because $72/12=6.00
Answer Link

Otras preguntas

-?_____ dis es hoy? -Hoy es el 27 de febrero. A) Que B) Cuando C) Donde D) Como
Manu is buying bottled water and sports drinks to sell at a concession stand. He has no more than $450 to purchase drinks. He can order up to 300 drinks. Each b
Where was Sweet Bessie headed
180= 90+30+x? what is the value of x? make sure you give good reasoning
Please help me thank you so much
what is the purpose of the scene consisting of lincoln speaking with the black and white soldiers?
True or False? An upward moving object must be experiencing ( or at least usually does experience) an upward force.
What must be true for lines a and b to be parallel lines? Select two options. mAngle1 = (4 x minus 10) degrees mAngle2 = 58Degrees x = 20 (3 x minus 1) degrees
A child has fallen while riding a bike. When should a bystander call 911 ? A if the child is crying loudly B if the child seems confused C if the child is blee
4.7 = g/3.2 its urgent