ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

0 Help please!If you know geometry please help!​
(16, 2) and (32, 4) rate of change
Choose the correct answer and rationale. “The prices listed on retail websites...” a. ...are open to negotiation, because you can email the company. b. ...are r
Factor this -5x2 + 15x + 140
T divided by -4 equals 9
a piece of licorice is to be cut into 10 equal size pieces. if the length of the piece of licorice is 2/3 yard, how long will each piece of licorice be?
between ___ and ____ percent of the market value of animals comes from the sale of hides. a) 5,15 b) 20,25 c) 60,70 d) 5,10
Suppose we collect a simple random sample of 200 registered voters from a large city. We find that 25% of the voters in the sample are Independents. Find a 95%
Vanadium has an atomic mass of 50.9415 amu. It has two common isotopes. One isotope has a mass of 50.9440 amu and a relative abundance of 99.75 %. What is the
QS 23-16 Product pricing LO P6 Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $122, direct labor of $52, and variable overhead of $67.