anshuknair
anshuknair anshuknair
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 pencils is ₹ 10. Find the cost of 20 pencils.

Respuesta :

lesaomai121 lesaomai121
  • 03-03-2021

The cost of one pencil is $10:8=$1.25

The cost of 20 pencils: 1.25 x 20 = $25

Answer Link

Otras preguntas

A factory makes parts for toys in different quantities, as shown in the table. How much would 11 parts cost?
what is one way to find the number of valence electrons in an element
What were the last two states to ratify (approve) the constitution?
Milton has been having considerable trouble with his short-term memory. his family has noticed a number of mistakes milton has been making (e.g., leaving doors
Anyone know this if so please help
4 examples of Substances that sublime?
When a customer places an order at bookbox.com, the company processes the customer's payment information, sends the order to the nearest warehouse, and ships th
What are the units of the coefficient of friction?
[tex]5 {x}^3 - 20 {x}^{2} = 0[/tex]
A health club charges non-members $12 per day along with an additional charge of $9 per day for a locker. the members pay a yearly fee of $300 and $6 per day fo