il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

How do three planes intersect at one point?
The force between a pair of 0.001 C charges is 200 N. What is the distance between them?
If every positive number has two square roots and you can find the length of the side of a square window by finding a square root of the area, why is there only
how do you solve 4a/b divided by 2ac/b
What are the natural resources in venice,italy?
What is the molecular formula of a compound made of 25.9% N and 74.1% O? a. NO  b. NO₂ c. N₂O  d. N₂O₅ e. N₂O4₄ It would be great if you could add a few words
placing 12 tiles side by side, Pete can make a 12-by-1 rectangle. Name two other rectangles Pete can make with 12 tiles
help me the area of a rectangular roof of a doghouse is 756 square inches. the length of the roof is 108 inches. how many inches wide is the roof? show the math
what is this number in word form 3,152,308,726
how many kilograms is in 12,321grams