warforthepie warforthepie
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Two students share 3/4 of a pound of peanuts. How much of a pound does each person get

Respuesta :

jordy2990 jordy2990
  • 01-04-2021
3/2 is the correct answer
Answer Link
800PY
800PY 800PY
  • 01-04-2021
Answer: 3/8
Step-by-step explanation: 3/4 divided by 2 or .75/2
Answer Link

Otras preguntas

Why might Núñez De Balboa might have believed that his expedition in Panama was a failure?
After a long struggle, Progressives passed the Nineteenth Amendment, which: A. Gave women the right to vote. B. Ended child labor. C. Set a national in
Ok I finished my homework!!! YAAAYY!!
Wht did the mexican revolution of 1810 and 1909 fail?
when it comes to substitute goods, if the price of Sprite increases, what will happen with the demand for a substitute good like 7-up
If the gradient of line A is 4 what is the gradient of the line which is perpendicular to A
Which is the best buy? A. $10.88 for 7 cans of tuna B.$11.55 for 6 cans of tuna C.$17.25 for 9 cans of tuna D.$15.31 for 8 cans of tuna Determine which rat
Place the following events in chronological order
Why does Olaudah Equiano include vivid sensory details in his writing
please help