vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

Sodium and potassium are in the same family. what is the family name and why are they in the same family?
PLZZZZZZZZZZZ HELPPPPPPPPP
If those who start drinking before they’re 15 will develop alcohol dependence in what percent?
"essential" water is cheaper than "nonessential" diamonds because:
?/0.6=1.4how to show the solution
One positive integer is 6 less than twice another. The sum of their squares is 468. Find the integer
i really dont get this:( i need some answers!
The earliest elephants evolved during the: Paleocene Eocene Oligocene Holocene
PROVE THAT THE SUM OF THE ANGLES OF A TRIANGLE IS 180
please help me with these questions