annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

What expression can be used for estimating 868 divided by 28? Pls help me Thanks
The radius of a clock face is 8.5 cm.what is the area of a clock face?approximate pi as 3.14.
Part of developing a strategy for finding a job is to identify your target. a. True b. False
Sally logged on to an online website and booked three tickets. Which part of the information processing cycle has she carried out?
All the following are true about cities in the industrial revolution except for what? A. Disease spread rampantly B. Garbage and pollution were a major issue C.
Boris is a prolific painter. however, he is also prone to periods of hopelessness and depression, which are followed by periods of mania. it is very likely that
We have an object with a density of 620 g/ cm3 and a volume of 75 cm3. What is the mass of this object?
What epidemic brought a wave of terror to postwar america?
How does inflation affect the minimum wage?
Complete the sentences. Use as ... as, too or enough and the words in brackets. 1 The new teacher isn’t _______________ as the last one. (popular) 2 I don’t wa