roanbares roanbares
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada


What is the cost of a shirt? What is the cost of a soda?

What is the cost of a shirt What is the cost of a soda class=

Respuesta :

gevinm7 gevinm7
  • 03-04-2021

Answer:

Soda = $4  Shirt = $18

Step-by-step explanation:

s- soda

h - shirt

2s+2h = 44 → 2

h + 3h = 30 → 1

1 * 2

2h  + 6h = 60 →3

3 - 2

4h = 16

h = $4

s = $18

Answer Link

Otras preguntas

Handwritten solution required
Evaluate the expression -2a+1: 1) a≥2 2) a<1 3) -1 ≤ a <2​
You charge each customer $2.00 for a cup of lemonade and determine that your costs for supplies is $48.52. How much money will you be able to donate to the anim
Choose the correct answer: whats the answer?
Rafael needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 36 spoons for $1.54. Brand B has a box of 48 spoons for $1.66. Find the unit price for each brand. Then
If Chandani had 600 left after spending 75% of her money, how much did she have in the beginning? 5% this year
The final velocity, v, of an object is related to its initial velocity, u, its acceleration, a, and its displacement, s by the following formula: v² = u² + 2as
Work out the value of 1 squared 2 cubed 3 to the power of 4
After increasing the number of animals in a farm in the ratio 5:2there were 140 animals in the farm. what was the increase​
Please Help ASAP! (See Attached) - Brainliest + 100 pts!!!