martazuna123
martazuna123 martazuna123
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

BRAINLIEST TO CORRECT

BRAINLIEST TO CORRECT class=

Respuesta :

smithkekoal970
smithkekoal970 smithkekoal970
  • 03-04-2021

Answer:

pervious prices is $4.8 per pound

Step-by-step explanation:

current price is $6 per pound

previous price is 20% less than current price

20% of 6

6 × 20 ÷ 100 = $1.2

$6 - $1.2 = $4.8

Answer Link
giseleramirez419 giseleramirez419
  • 03-04-2021
$4.8 is the answer that
Answer Link

Otras preguntas

Write an argumentative essay for or against viewing sports figures and celebrities as positive role models. What do you know? What do you want to know? How will
reflective essay on poverty​
100 POINTS IF U GET THIS RIGHT!
I want you to put this in your words own words and shorten it a bit. In 25 mins at most
which expression represents the product of 3 and 1 1/4 n 1.8
What is the area of this tile?
at the grocery store, abdullah purchased 3 pounds of mac and cheese for $7.50 what does mac and cheese cost per pound?
If the U.S. dollar appreciates, an MNC's: a. exports denominated in foreign currencies will probably increase. b. U.S. sales will probably decrease. c. interest
HEELP PLEASE! What is a cardiac style???
Juan wants to buy a house for $162,800. The rate of down payment is 20% of the cost of the house. What is the down payment? i assume $3,256,00 Juan wants to bu