jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

Thompson​ Industries' supply chain​ manager, Xun​ Xu, wishes to understand the makeup of his supply base better. He suggests that​ you, using the data provided​
negitive 2x minus 3 equals 5 what is x equal too
What is a native tree to north Texas
What is China's number one cause of death in humans? A.Influenza B.Obesity C.Blood Dieases D.Cancer
Ceramic tiles sell for $13.08 for a box of 12 tiles. Find the price per tile.
Solve (−7) • (−4). (Help me i-)
Help please???????????? L
If 4x = 8, then x = 2.
In order to understand more about how people in the United States feel about the outcome of a recent criminal trial in which the defendant was found not guilty
QUESTION 3 [10 MARKS] A bakery finds that the price they can sell cakes is given by the function p = 580 − 10x where x is the number of cakes sold per day, and