TheRipper TheRipper
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of 2.5 pounds of cheese is $6.50 what is the cost for 1 pound of cheese?

Respuesta :

xman7373
xman7373 xman7373
  • 01-12-2016
Let's make this word problem an equation.
x represents price for one pound of cheese.
2.5x=6.5
/2.5  /2.5
x= 2.6
It costs $2.60 for one pound of cheese.
Answer Link

Otras preguntas

Blank are negatively charged and move around the nucleus of an atom
I don’t know how to take a picture on this and send it out for a question
zero percent financing is nothing more than a really good marketing tool. true or false
Which example is the best example of a tragic hero?
"When workers already have a large quantity of capital to use in producing goods and services, giving them an additional unit of capital increases their product
3,849,378 in expanded form
What is the theme or lesson learned in the book diary of a wimpy kid the getaway and why
What happens to blood pressure if your blood is thicker?
Need answer as soon as possible.​
long division 19 divide 23.94​