Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

Mathswatch: Write down the integer values satisfied by this diagram. n -9 -8 -7 -6 -5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
The following symbols show the wind speed and direction for West Palm Beach, FL, from 8:00 a.m. to 12:00 p.m. Which choice correctly states how the winds change
Please help I don’t know how to use benchmarks
50 POINTS!! BRAINLEST
How many terms are in this expression? 4x + 2y - 3 Just type the number
which of the following reasons were early trading posts established in Louisiana? i. to secure land claimsii. to increase tradeiii. to form an alliance with the
A town has accumulated 2 inches of​ snow, and the snow depth is increasing by 6 inches every hour. A nearby town has accumulated 7 ​inches, and the depth is inc
6. With her many expenses, she might even have to find a part-time job in the evenings to _____________ this salary.
Researchers surveyed recent graduates of two different universities about their income. The following two- way table displays data for the sample of graduates w
Gym membership costs $100 per year in a $2 fee per visit another gem charges $12 fee per visit with no yearly membership find the number of visits for which the