shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

Can anyone tell me the correct answer of this. I already have it but I wanna make sure. please ​
The cost to ride the city bus is $2.00 one way. Next year, the cost will be $2.10 one way. The year after that the cost will be $2.20 one way, and after that th
Solve the inequality. y + 6 < −2
medical myths in pakistan?​
Which word contains a syllable with a schwa sound?
1) check if they given ordered pairs are solutions to the equation or not. a) 4x-2y=10;(1,-3) b)x+1/3y=4;(2,-6)
Doc B: Why is Andrew Carnegie comfortable with the fact that some people are rich and some people are poor?
Explain what the electricity is like in Antarctica
Adolf Hitler wanted to resettle the populations of Eastern Europe and the Soviet Union in order to make space for Germany's expanding population. A.) True B.) F
c. What is the area of a square with side length: 3 cm? 7 cm? cm?