lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

The Federalist Papers supported the passage of the U.S. Constitution. Name one of the writers.
Which polyatomic ion is found in the compound represented by the formula NaHCO3? (1) acetate (3) hydrogen sulfate (2) hydrogen carbonate
We elect a President for how many years?
Who is the Chief Justice of the United States now?
a horse moves a sleigh 1.00 kilometers by applying a horizontal 2000 Newton force on its harness for 45 minutes. what is the power of the horse?
True or False? It's not possible to build a triangle with side lengths of 3, 3, and 3.
What is the name of the Speaker of the House of Representatives now?
Which element reacts spontaneously with 1.0M HCl (aq) at room temperature? (1) copper (3) silver (2) gold (4) zinc
Where is the Statue of Liberty?
Which ion has the smallest radius? (1) O2- (2) S2- (3) Se2- (4) Te2-