alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

What is 5.8×10^6 seconds in minutes
. What BEST describes the advantage of saying things in person over typing them out online?
Roosevelt and Taft disagreed on _________________
What is the slope-intercept equation of the line below? y-intercept= (0,3) slope =-6/8
What is the way people think about and respond to events in their lives
Suppose that there are two types of tickets to a show: advance and same-day. The combined cost of one advance ticket and one same-day ticket is $75. For one pe
Hunter is going to graph the ordered pairs that are represented by this table on a coordinate plane. 1 5 9 0 2. 6 0 -2 In Hunter's graph, how many points should
list the different generation of computers with its main component​
Question attached below
Ryan left the movie theater five hours before Aliyah. They drove in opposite directions. Aliyah drove at 55 km/h for one hour. After this time they were 205 km