pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

How did the architecture of Gothic cathedrals reflect medieval values?
The distance between two towns is 80 3/4 kilometers. There is approximately 1.6 kilometers in 1 mile. What is the number of miles between these two towns? Round
When Napoleon could not achieve his plans, he (to sell) the Louisiana colony to the United States​
what are the final stages of cirrhosis of the liver
The points in the table lie on a line. Find the slope of the line. slope:
how did the first Seminole war influence U.S. acquisition of Florida? Key attacks on Spanish settlements gave the U.S. control over major cities in the territor
Which intelligence test measures children's ability to integrate different stimuli simultaneously and to demonstrate step-by-step thinking
this isnt a question im just saying that you all shouldn't vape!!
According to the law of conservation of energy, in theory a bouncy ball should not stop bouncing. But however, we know that it eventually stops. Where does the
Select all the expressions that are equivalent to 5x^2+8x+2. ?? 1) 3x^{2}+x+2x^{2}+2+7x 2) 8x^{2}+4x-3x^{2}+4-3x 3) 2+12x+x^{2}-4x+5^{2} 4)2+12x+x^{2}-4x+5^{2}