aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

What is one thing Benjamin Franklin is famous for?
What happened at the Constitutional Convention?
Who lived in America before the Europeans arrived?
What is the “rule of law”?
Find the value of 15.0 Newton in pounds
Who makes federal laws?
What do we show loyalty to when we say the Pledge of Allegiance?
Who is the Commander in Chief of the military?
Can someone help me match these up? i know the given is number one I need help with the rest.1.line RS || segment AB, ∠1=∠22.∠B = ∠13.∠A = ∠24.∠A = ∠B5.RA = RBA
What was one important thing that Abraham Lincoln did?