mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

A(n) ________ stock will likely suffer the least amount of depreciation in a major recession
Anyone understand algebra 1
A lab orders a shipment of 100 rats a week, 52 weeks a year, from a rat supplier for experiments that the lab conducts. prices for each weekly shipment of rats
How are insects related to the PMI?
jaince mother gave a ten doller bill to biy five pounds each of bananas and apples at the grocery store when she got there she found that bannas were 80 cents p
What is the area of this trapezoid?
2y = x + 3 5y = x - 7 What is the solution set of the given system? A.){(-1/3, -4/3)} B.) {(1/3, 4/3)} C.){(-29/3, -10/3)} D.){(29/3, 10/3)} Thank you to w
Parallelogram FGHI on the coordinate plane below represents the drawing of a horse trail through a local park: In order to build a scale model of the trail, th
Find an equation in slope intercept form for the line through (2,-3) and perpendicular to the line 2x+5y=3
The slope-intercept form of the line is