s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

What is the largest city on the world
What is the slope-intercept form of the equation of the line that passes through the points (2, 7) and (4, −1) ? y=−4x+15 y=−4x+12 y=−4x+30 y=
What definition of hero does Tolkien establish through the actions, words, and thoughts of Bilbo Baggins? ( the Hobbit)
PLS HELP BEING TIMED X: 7(x-20)=x+4
Geometry math question
If sales are $425,000, variable costs are 62% of sales, and operating income is $50,000, what is the contribution margin ratio? select one: a. 38% b. 26.8% c. 1
Find an equation for the line below.
Here is a table of values y = f(x)
Who presides over the House of Representatives and is the leader of the majority party
Light acts like? a particle only. both a wave and a particle. a wave only. neither a wave nor a particle.