kelseyannstewart2007 kelseyannstewart2007
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

A Toffee costs 15% more than a mint costs & 80. What is the price of a Toffee​

Respuesta :

twoweeks
twoweeks twoweeks
  • 01-11-2021

Answer:

the price of Toffee is 92

Step-by-step explanation:

first we have to find 15% of 80 which is

15/100 × 80= 12 than we add it with 80 because the toffee is 15% more than a mint and therefore we get 80+12=92

Answer Link

Otras preguntas

Which claim from "Ocean Noise" is supported by reasons or evidence? A. People often hear about oil spills. B. Most people think of the ocean as silent. C. The
Helppppp soanishhhjhhrkekems
what goods and services should bhutan pioritize to produce​
In the equation y = 3x - 2, when x is 3, what is y?
ROBOTICS, 50POINTS AND BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (if you don't answer it correctly and fully you will be reported) In this activity, you'll do research and
Renting video games from Store S costs $2.50 per game plus a monthly fee of $5.00. Renting video games from Store T costs $5.00 per game with no monthly fee. Th
NEED HELP! 6th grade plants lesson. I'm in a hurry.
what was the purpose of the invasion of the soviet union
Rewrite ln x = 8 as an exponential function. A- ln x + 8 = y B- ln 8 = x C- e8 = x D- ex = 8
Alli and Beth are driving to meet up. Alli starts at mile marker 3 on the interstate and travels 60 mph. Beth starts at mile marker 503, traveling 65 mph. They