alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

wats the 60% off a prize that is $20.00
Two diverging light rays, originating from the same point, have an angle of 5° between them. After the rays reflect from a plane mirror, what is the angle betwe
What was the South’s greatest concern when California applied for statehood?
The Habsburg Empire did all of the following EXCEPT A. take control of Hungary, Croatia, and Slovonia. B. lose their Holy Roman Empire in Germany. C. remain a c
what is force ?is it desirable or undesirable?
what does como eres tu mean in spanish?
List all integers between -0.6 and 4.17 THANK U
write an equation that is perpendicular to the line y = 2x + 13?
Compute the odds in favor of rolling a sum of 10 in a single roll of two fair dice
A graph depicts force versus position. What represents the work done by the force over the given displacement? A. The work done is equal to the product of the m