jazzy1l jazzy1l
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

grapes were priced at 3 pounds for$5.28 what was the priced per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2017
the answer would have to be 1.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2017
It was priced at 1.76 per pound. What I did was divided 5.28 by 3 and got 1.76. :) Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

For males to enter the United States Air Force Academy, located in Colorado Springs, CO, they must be at least 17 but less than 23 years of age. Their standing
Hey! Please someone help me ASAP. I will give BRAINLEST!!!!
plss help. i’m not sure how to do this so please help. i’d appreciate it
Does anyone know this? Pls help!
Points A,B and C are circle P What is the M ACB?
Suppose you deposited ​$200 in a savings account 4 years ago. The simple interest rate is 2.1%. The interest that you earned in those 4 years is ​$16.80. Which
The physical process that leads to a reduction in the amount of arable land and crop output is __________.
Waupaca Company establishes a $410 petty cash fund on September 9. On September 30, the fund shows $120 in cash along with receipts for the following expenditur
At a racetrack, you notice smoke from a starter gun before you hear the gunfire. why
i need a little help i dont understand this question