pattie101yaassss pattie101yaassss
  • 05-01-2017
  • Mathematics
contestada

Greg bought 4 notebooks for $6.40. Which equation can be used to determine the price, p, in dollars, of 1 notebook?

Respuesta :

arie01
arie01 arie01
  • 05-01-2017
the answer is 6.40 / 4 = $1.60
Answer Link

Otras preguntas

A computer software retailer used a markup rate of 40%. Find the selling price of a computerr game that cost the retailer $25. Help!!!!!!
What year was it when the Romanov Castle was. invaded?
Today, which of the following ethnic groups has the biggest impact on Australia’s culture? Asian African Hispanic European
Ricky needs 3 1/4 cups of sugar to make muffins. He already has 2 2/4 cups. How many more cups of sugar does he need? (12-9)
Which of these event has been blamed on the curse of macbeth
Is this all correct?
Michael and Minnie are gathering coats for a coat-drive at their school. Minnie gathers 3 times as many coats as Michael and together they have 52 coats. How ma
Calculate the mole fraction of cai2 in an aqueous solution prepared by dissolving 0.400 moles of cai2 in 850.0 g of water.
Can someone help me with my English paper? I suck at essays!
Imagine you have a friend who is interested in math and techniques used to analyze research findings. What subfield of psychology best matches this person’s int