aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

Find the angle with a tangent ratio of 0.4877
What is (8m^7 - 10m^5) / 2m^3 ?
The total number of sodium atoms in 46.0 grams of solution is?
How do you say "the feather pen" in French?
200 books ; 75% decrease
What unintended result did Mao’s Cultural Revolution have on China?
Which ordered pair is the solution to the system of equations? -3x+4y=-20 x+4y=-4 A. (8, 1) B. (−12, 2) C. (−4, −8) D. (4, −2)
Which sample of HCl(aq) contains the greatest number of moles of solute particles? (1) 1.0 L of 2.0 M HCl(aq) (2) 2.0 L of 2.0 M HCl(aq) (3) 3.0 L of 0.50 M HCl
How did the Articles of Confederation equalize power among the states?
what phrase best defines dialect 1. the set of slang terms in a language 2.a manner of conversation that contains no idioms 3. rules relating spelling and pronu