jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

Where is marathon on a map
Which statement is true? a. Prokaryotic cells have multiple membranes. b. Eukaryotic cells have one membrane. c. Prokaryotic cells do not have a membrane.
You can use Facebook's Live Feed tool to broadcast content as you post it, true or false?
When media producers create texts for specific audiences, they are _____ their media. A. influencing B. targeting C. biasing D. criticizing
is 1,1,2,3 an Arithmetic Sequences
explain how to find 40 times 80 using mental math
What are two economic reasons for imperialism
Which answer properly corrects the phrase fragment in italics? To find his missing books. He had to search all over the house. a. He had to search all over the
HELP ME PLZ 1 The ratio of teachers to students is 1 to 26. Find all equivalent ratios. * a. 52 to 2 b. 11 to 286 c. 26 to 1 d. 5 to 130 e. 0.25 to 6.5 f
Which of these ideas is the main plot point around which the story of Twelfth Night revolves? A. selfish motives B. mistaken identity C. death and loss D. disea