Colemanjordan282 Colemanjordan282
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry paid $48 for two shirts. If one was $12 more than the other write and equation to find the cost of each shirt

Respuesta :

Breadbreadstick
Breadbreadstick Breadbreadstick
  • 04-01-2022

Answer: Each shirt costed 18 dollars

Step-by-step explanation:

18+18+12=48

Just a minute of painful estimation and you'll get it

Hope this helped!! :)

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2022

Answer:

$ 30 and $ 18

Step-by-step explanation:

Let,

Cost of shirt 1 = x

Cost of shirt 2 = x + 12

Equation => x + x + 12 = 48

=> 2x + 12 = 48

=> 2x = 48 - 12

=> 2x = 36

=> x = 36/2

=> x = $ 18

=> x + 12 = 18 + 12 + $ 30

Answer Link

Otras preguntas

What does acquiesced mean as it is used on page 5 ?
PLEASE HELP ME this is very difficult for me.
A 16-oz bottle of waler costs $2.88. What is the cost per ounce?
Explain why Charles Tupper of Nova Scotia supports Confederation. (2 reasons)
How Can Abstaining from Drugs, Including Alcohol and Steroids, Reduce the Risk of HIV Infection?
which statement is an example of diffusionAnswer (A) A kitchen towel soaks up some split milk(B) ice cream melts in a warm room (C) pollen from flowers is blown
Read the passage then answer the questions that follow. Camping Without a Phone.I couldn’t believe it when my parents told me we were spending our winter vacati
2e - 3(2e + 3) = 3e + 5 What is e?
Which table represents a function? Please respond within 5 minutes!
what does article 16 of south africa mean to you​