whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One baseball costs $2.99. A bin of 12 baseballs cost $34.99. Is it cheaper
per baseball to buy 1 or 12?

Respuesta :

sammantha27 sammantha27
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 . If you bought 1 baseball 12 times it would be $35.88
Answer Link
ayomidekempharris
ayomidekempharris ayomidekempharris
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 baseballs because if you buy 1 you would have to double up, if you bought it 12x it would b 35$ and some change.
Answer Link

Otras preguntas

According to kant, the moral value of an action depends upon how closely it aligns with the law. its consequences. how closely it aligns with biblical teachings
What is the inverse of X^2-2x+3
In 1832, the Ordinance of Nullification declared that one state would A. not allow the construction of the National Road. B. support the force bill to preserv
If 3 consecutive integers sum to 63, the largest of the 3 = ?
Write the number in scientific notation.0.00000184
because they were outgunned by U.S forces,Filipinos who rebelled against American rule in the Philippines relied on
A retail store credited the sales revenue account for the sales price and the amount of sales tax on sales. if the sales tax rate is 5% and the balance in the s
nutrient level required to maintain energy and growth what is it called
Triangle XYZ is reflected across the line y=x and X'= (2, -15). What are the coordinates of X,?
what is internal conflict?