Yomama152 Yomama152
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

Respuesta :

queen4518 queen4518
  • 02-02-2022
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

computing definite integral by appealing to geometric formulas Graph the following definite integral then find the exact area of the shaded region justify yo
The length of the play area is 7.5 meters. The width of the play area is 5.3 meters. If she wants to cover the area in foam, how much foam does she need to buy?
Someone plz help with this
Which statements are true of the function f(x) = 3(2.5)x? The function is exponential. T
Simplify the expression: 20−{8+[3(y−2)+y]}
A function in which each y value has more than one corresponding x value is called a A: nonlinear function B: many to one function C one to one function D lin
In which case is someone being a consumer? O A. Jamal is listening to some music that he just bought. O B. In order to save gas, Ali is walking to school instea
(80pts) The ratio of the number of A's in the class to B's in the class was 2:5. How many people got A's if there were 40 people who got B's?
Please help me out with this please
Dina and Masha start cycling on a 20 km bike path at the same time. When Dina reaches the end of the path, Masha still has 4 km of the path left to cycle. If Di