akaylahishmael
akaylahishmael akaylahishmael
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

Shalina uses the expression 3x to determine the cost of x notebooks. What is the cost of 24 notebooks?
$8
$27
$62
$72

Respuesta :

MathWiz0001
MathWiz0001 MathWiz0001
  • 03-02-2022

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

Let's use substitution to identify the cost of 24 notebooks.

The equation is represented as:

[tex]3x = ?[/tex]

Substitute 24 into x:

[tex]3(24) = ?[/tex]

Solve:

[tex]72[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Andrea has 18 yards of fabric. How many 4 inch pieces can she cut from her original piece
what is 238 rounded to the nesrest ten
This describes those things you really must have and those thing you really must do
Luis brings 79 pencils to school after he is each of his 15 classmates an equal number of pencils he will give any leftover pencils to his teacher how many penc
why did john cabot, amerigo vespucci, and vasco nunez de balboa set out on exploration across the atlantic oceab?
Jim earns $41.25 in 5 hours. Susan earns $30.00 in 4 hours. Pierre's hourly rate is less than Jim's but more than Susan's. What is his hourly rate?
Briana walks 3/4 mile in 1/5 hour. What is Briana's unit rate?
Paolo pays $244 for 5 identical calculators. About how much does Paolo pay for one calculator?
Between which pair of numbers is the exact product of 379 and 8
Where does the term "ok" come from?