aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Adrenaline is produced by which gland? Thymus Adrenal gland Pineal gland
what is it called when the species change over time
Evolution _____. A) happens very quickly B) happens on a genetic level C) happens whenever an organism changes D) is the same as growth and metamorphosis
Tameron is driving 540 miles to college. If he drives at an average rate of 45 miles per hour, how many hours will it take him to get 3/4 of the way there?
What are the three requirements a person must satisfy in order to become a member of the ripper House of Representatives
A bond between a positively-charged particle and a negatively-charged particle is a(n) _______ bond. ionic compound covalent isotopic
624 feet to 702 feet
At what rate does gravity cause objects to accelerate at sea level on earth
Element used to make first atomic bomb
What is the type of tissue that consist of living cells surrounding by an extracellular matrix?