nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

translate the phrase by finding the infinitive and conjugating it to match the subject.they wait. → ellos
PLEASE HELP!!!!!!! HOW LONG IS A PIECE OF STRING?
use two unit multipliers to convert 1250 square inches to square feet
what should you adjust to make your hard hat fit properly?
What major city in ancient greece is known for its empahsis on and overwhelming skill in military
Complete the sentence with the correct form of the verb gustar and the indirect object pronoun (me, te, le, etc). A María no __________ __________ las fiestas
7.5% of what is 7.38?
Why did early civilizations develop writing,. (select all that apply.) a. to educate women in temple schools b. to domesticate animals and plants c. to keep
milliliters in one liter
Absolute Monarchy and Constitutional Monarchy cause and effects