ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

Which view is easiest and most recommended for changing the order of the slides? A. Slideshow View B. Slide Sorter View C. Reading View D. Sl
Negative and positive hallucinations describe which hypnotic experience?
How could an indicator be used to find out something is acidic or alkaline if the label was missing?
What was the Boston Tea Party?
please help i don't understand it at all
What is the forest vegetation ??? urgent? !!!
What is the probability of drawing a 3 or a 4 or a heart from a deck of cards?
Can someone please help please please
Marta put 4.87 in her coin bank.Each day she added 1 quarter 1 nickel and 3 pennies how much was in her coin bank after 27 days?
Environmentalists observed the diminishing of _________ and global warming trends.