agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

Solve the inequality. Help appreciated
A game charges $0.99 for custom skins and a $9.99 membership fee. Write and expression that gives the total cost in dollars for c number of skins and a membersh
what is one element of poetry that you obeserve in this poem?
What is the long, coiled part of the digestive system connected to the stomach that finishes digesting the last bits of food?.
Why are the primary colors called primaries? A. They can make every color on the color wheel but nothing can make them B. Nothing can mix to make them C. They c
Question #1 (a): A book is on a table. A student pushes it for a short time. Initially the book moves, but then it comes to a complete stop. Identify the forces
Clare is cycling at a speed of 12 miles per hour. I she starts at a position chosen as zero, what will her position be after 45 minutes?
The windows were ajar and gleaming white against the fresh grass outside that seemed to grow a little way into the house. A breeze blew through the room, blew c
[ ANSWER PLEASE ] Which one?
It is important to allow each spot added to the chromatography paper to dry completely before adding another spot. Why is this so important?.