workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

Explain the relationship among Christianity, individualism, and secularism in the political landscape of the Renaissance
Cross references should be prepared for business names when
Which gas would act most like an ideal gas? a. chlorine gas at 32oC b. chlorine gas at -185oC
What word can i spell with these letters cvsola?
During periods of little or no rain, the water table may __________ because water use is greater than water recharge.
The presence or growth of microorganisms is a type of _____ hazard.
"Please respond within 24 hours of receiving this cover letter by means of the telephone number below. Thanks in advance for considering me as an applicant." Wh
A brick lies perilously close to the edge of the flat roof of a building. The roof edge is 50 ft above street level, and the brick has 340.0 J of potential ener
Suppose that you and a friend are playing cards and decide to make a bet. If your friend draws three non-face cards, where a face card is a Jack, a Queen, or a
A volume of 5.0 L of gas at a temperature of 25°C is cooled to a temperature of -120°C at constant pressure. What is the new volume of the gas?