MysticalUnicorn10
MysticalUnicorn10 MysticalUnicorn10
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce bottle of clean green dish soap is $1.09 with a 20 ounce bottle cost $1.99 which is the better bye

Respuesta :

dunkletrina
dunkletrina dunkletrina
  • 02-02-2017
the 20 ounce bottle because you get more for .90 cents more
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-02-2017
In order to compare both deals, we need to calculate unit prices
1st deal = 1.09 / 12 = 0.91
2nd deal = 1.99/20 = 0.0995

Here, 0.91 > 0.0995

So, 2nd deal is cheaper hence, it is better buy

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Why should mass not be represented by an arrow?
How do we solve that problem 1/4(x-3)=3x-11/4x-3
If a=3 and b=5, what is the value of 3a + b to the power of 2?
write the ratio 6 ft to 4yd as a fraction in simplest form.
An oak tree that is 220 years old produced acorns at two different rates. Until it reached maturity, it produced an average of 900 acorns a year. However, once
what forces led Americans to declare war on Britain in 1812?
9 to the x-5 power=27
The Middle Colonies were most known for its what of different religions?
simplify : 81s^2/36s^2
Signs of Roman decline were manifested by agricultural and economic prosperity which undermined the values of Rome. the weakening of Rome's army which was force