KishanR121979 KishanR121979
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Um Im in fith grade and i need help with some of my math questions if your able to help me with five or 10 questions that will be great

Respuesta :

KayleaM470381 KayleaM470381
  • 03-11-2022

Solution

For this case we can do the following:

Then the solution would be:

21 6/24 = 21 1/4

For this case we can do the following for 21 1/4

[tex]21\cdot\frac{1}{4}=\frac{21\cdot4+1}{4}=\frac{85}{4}[/tex]

For the second part we can do this:

[tex]\frac{1}{3}\cdot5=\frac{5}{3}[/tex]

Then the answer is 5/3

Ver imagen KayleaM470381
Ver imagen KayleaM470381
Ver imagen KayleaM470381
Answer Link

Otras preguntas

find the following sum and prove your claim: (1*2)+(2*3)+..+n(n+1).
log4(x)+log4(x+15)=2
which channel is the most popular one for the evening news A. WANR B. WWCN C. WCLM D. WKOD
determine a relationship between the x- and y- values. write an equation. x =1 2 3 4 y = 4 5 6 7
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
events of ww2 that led to UDHR
1. What is the value of the expression below? Please show work 3⁴+9= A.21 B.39 C.43 D.90 2. Which expression is equivalent to 5(d+1)? Please show work A.5d+5 B.
How does the value of the 8 in 589,310 compare to the value of the 8 in 598,301? A. It is 8 times as much B.It is 10 times as much C. It is 80 times as much
if hares with long legs run faster than hares with short legs, which hares do you expect would be most likely to survive and reproduce
4/3v^2x -5/6vx^3 what is this answer for algebra