EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

A business traveler arrives without a reservation at the Downtown Plaza Hotel. He has several bags with products and samples from his business and will be demon
According to the video, ONE of the strengths of the Articles of Confederation was it gave Congress the ability to __________. veto laws declare war create taxes
What is the solution to 3+4eX+1 – 11?
Hellllpppppp plzzzzzz
Find f'(x) if f(x) = (2/(x^1/3)) + 3 cos x + x*
WHO IS LAST MUGHAL EMPIRE ? TELL ME ! IF YOU ARE GENIUS GIVE ANSWER
2) How is first aid provided to victims of disasters who are injured ?​
geometry: find the value of x
Fred operates his own business, Fred would be counted as employed a. ​in the establishment but not the household survey. b. ​in both the household and estblishm
Which of the following statements is true? The organ system is the lowest level in the hierarchy. Organ systems are less complex than the organs they are made f