ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

I am a polyhedron. I am a prism. my two bases are hexagon. my two other faces are rectangles.
Mrs.Savin receives a weekly base salary of $500,plus a commission of $1200 on each car that she sells. Write a function rule relating her total weekly pay p to
What military strategy defeated cornwallis at yorktown?
THE EXPRESSION COT THETA/CSC THETA IS EQUAL TO?
does a solution have to involve a liquid? explain.
which of the following organisms feeds on the largest variety of producers
Due to a membership drive for a public television station, the current membership is 125% of what it was a year ago. The current membership in 1200. How many me
What is the value of the 8 and 48?
Write in function form X+y=6..?
25% of what nember is 19