piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

2 SO₂ + O₂ → 2 SO₃ + energy This reaction would be considered
Which is a binomial factor of 8x4 + 26x + 15
Which technique is used for overcoming the CPU Waiting Time Problem of Programmed I/O? Explain the technique.
What is the value of x in the equation 3x - y = 30, when y = 15?
The quadrilaterals are similar. If CB = 6, GF = 3, and CD = 4, find GH. A) 2 B) 3 C) 8 D) 10
Triangle M N L is shown. Angle M N L is a right angle. The length of N L is 15 and the length of hypotenuse M L is 25. Given right triangle MNL, what is the val
With the help of a rope rly labeled diagram find the exact value of sin 120
An experienced landscaper thought it would be funny to play a joke on some rookie landscapers. The rookies were given the measurements, l e n g t h equals 4 spa
Who piloted the Vin Fiz flyer across the United States?
A busy customer service agent handled 20 emails in 1/4 of a day. At that rate, how many emails could he handle in 1 day?