makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

Fiscal policy is the government s approach to?
112 oz= how many pounds are in 112 ounces
which situation would most likely cause the population within a country to grow.
Which of the following statements is true for a eukaryotic cell?A. Does not possess intracellular membrane bound organelles. Everything inside just floats freel
These techniques can be used in the region to protect freshwater resources?
In a picture, the objects decrease in size as they recede towards the ______________. a. vanishing point c. orthogonal lines b. picture plane d. vantage poi
How many times larger is the radius of a mercury atom, 1.50 x 10-10, than the radius of a hydrogen atom, 2.5 x 10-11?
which is another way to check the sum of 104+34+228+877?
Who was famous for the first alphabet
The scientific unit of force is the _________. a. watt b. joule c. newton d. kilogram