SerranoSkates83 SerranoSkates83
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

How many pencils can be purchased with $0.51 if it costs of 8 pencils is $1.36 ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-05-2017
First year to find how much one pencil cost cost then multiply A number
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
8 pencil: $1.36
? pencil:$0.51, so 0.51×8÷1.36. As a result, you could buy 3 pencils with $0.51. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

Which blow over long distances? Check all that apply. jet streams local winds trade winds sea breezes polar easterlies
At the bake sale the students earned $48.81. If there were 3 students how much did each student earn
Describe the base-pairing rules in any DNA molecule
A thin hair is about 1.7×10-5 meter in diameter. arite this measuring in standard notation
Help plz! Evaluate the following definite integral:[tex]\int\limits^a_{-a} {(a^{2} - t^{2} )} \, dt[/tex]
What is the probability that out of 250 babies born, 120 or fewer will be boys? Assume that boys and girls are equally probable, and round your answer to the ne
in what way did the English Bill of Rights change the government of England
A sign says that the price marked on all music equipment is 30% off the original price. You buy an electric guitar for the sale price of $280. What is the origi
What industry is prominent along the gulf coast in Mexico
political, social and economical problems during FDR