hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

Factorise : a²+b²-c²+2ab​
Suck at fractions and simplifying
32° X х Х x = degrees
If the sequence is: 7, 11, 15, 19 ......407. Find the number of term at 407. * 99 100 89 101
Which is not a binomial in the following expressions? * options: (a) 8m - 9m +3mn - 15m + 100mn (b) 3y - 8yz - 25y -100y (c) 4ab - 8ab +9cd (d) -5xy - yx + 6xy
7=5y-13-y Solving linear equations please help meeee i need your help 20 points for you if you help me please
Measuring the speed of sound in the ocean is an important part of marine research. One application is the study of climate change. The speed of sound depends on
A - 2 + 3 = -2 pls answer
Teacher: Who can tell me how to simplify 3 + 5 x 2 – 4? Student -girl: I think you should do 3 + 5 first and the answer is 12. Student -boy: I think you do 5 x
the distributive property for 72+12